چاپ        ارسال به دوست

مبانی فقهی مشروعيت قدرت سياسي در انديشه امام خمينی(ره)

در اين کتاب کوشش شده است تا با واکاوي و تحليل بخشي از انديشه سياسي امام‌ خميني(ره) درباره ضرورت و مشروعيت قدرت و همچنين ساختار و شبکه قدرت، نمايي ديگر از اين درخت تناور، مورد بازخواني و تامل‌نظر قرار گيرد. بر اساس مطالب کتاب، امام خميني (ره) که ضربه‌هاي استبداد، استثمار و برهنگي فرهنگي مسلمانان، روح و جان او را نيز دردمند و مجروح ساخته بود، با فرياد توحيدخواهي خويش، بلند منادي و بزرگ احياگر اسلام راستين و اسلام ناب محمدي(ص) در دوران معاصر شد. وي با احياي فقه ‌السياسه شيعه و بسط و گسترش مبناي نظري حکومت اسلامي در عصر غيبت ـ‌که همان ولايت فقيه جامع‌الشرايط به نيابت از امام عصر(عج) بود‌ـ نه تنها خط بطلاني بر نظريه «جدايي دين از سياست» کشيد، بلکه با بنا نهادن نظامي نوپا و برپايه «کلمه توحيد» نخستين گام را در راستاي برپايي حاکميت صالحان و اقامه حکومت عدل الهي در دوران معاصر برداشت.

کتاب حاضر در سه فصل سامان يافته است. در فصل نخست ابتدا به بررسي نگاه حضرت امام به اصل مساله حکومت اسلامي، اعم از دوران حضور معصوم و يا غيبت‌شان پرداخته شده و با استفاده از ادله اربعه؛ يعني کتاب، سنت و سيره معصومين، دليل عقل و اجماع و از منظرگاه فقاهتي امام‌ خميني(ره) به اثبات ضرورت حکومت اسلامي در دوران غيبت امام عصر(عج) پرداخته و در پايان نيز، غايات و اهداف متصور براي اين حکومت و جهت‌گيري‌هاي کلان حاکميت اسلامي در راستاي به سامان کردن زيست اجتماعي مسلمانان، به نحو مختصر و موجز مورد بررسي قرار گرفته است.

مساله مشروعيت قدرت سياسي از منظر امام ‌خميني(ره) در ابتداء و از باب تمهيد مبادي، مقوله مشروعيت در عقل سياسي مدرن، در فصل دوم مورد بحث و بررسي قرار گرفته است و پس از تفصيل درباره «خرد خودمختار» به عنوان بن‌مايه عقلانيت مدرن و آبشخور دولت سکولار، به بررسي نحوه تعامل و ميزان انطباق آن با منظومه معرفتي اسلام پرداخته شده است؛ آن‌گاه با بررسي مساله مشروعيت در فقه‌السياسه اهل سنت و بيان صور تخييري مشروعيت‌زا در انديشه فقهاي سياست‌پرداز سني، بنياد تاريخ‌گرا و ديالکتيکي اين منظومه با امر واقع محل توضيح و تبيين قرار گرفته است. در ادامه، بحث از مساله مشروعيت قدرت سياسي در انديشه شيعه و تاثيرپذيري اين مقوله از رخداد تاريخي «واقعه غيبت» به ميان آمده و زمينه‌هاي نظري ورود به تفصيلات، درباره حاکميت مشروع در عصر غيبت از ديدگاه امام‌خميني(ره) فراهم شده است.

در فصل سوم و فصل پاياني و در دو عنوان کلي ساختار و شبکه قدرت، از يک سو به بررسي رابطه و نحوه تعامل اسلاميت و جمهوريت به عنوان دو رکن اساسي در انديشه سياسي حضرت امام خميني(ره) پرداخته و از سوي ديگر، به ساختارشناسي اجزاء ترسيم‌کننده مقوله جمهوريت يا به تعبير ديگري، شناسايي لايه‌ها و عناصر متشکل اصلي جمهوريت پرداخته شده است.

اين کتاب در 144 صفحه توسط موسسه فرهنگی هنری قدر ولايت منتشر شده است و در کتابخانه تخصصی پژوهشگاه انديشه سياسی اسلام موجود است.

 


چهارشنبه ١٨ بهمن ١٣٩١    /    شماره : ١٠٧    /    تعداد نمایش : ٣٩٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی