چاپ        ارسال به دوست

برملاسازي امپراتوري امريکا

آفت امريکايي

در کتاب حاضر جان ملامي فاستر و رابرت مک چسني، تلاش کرده­اند ابعاد مختلفي از سلطه آمريکا و روحيه سلطه آميز آمريکا را معرفي کنند و مجموعه مطالبي را گردهم آورده­اند که برآيند کلي آن معرفي ماهيت سلطه آميز آمريکاست. اين دو نويسنده ژرف نگر، بر اين باروند که حتي طرح صلح و دموکراسي به عنوان يک ايده آل آمريکايي ابزار آرايش شده­اي براي توسعه زور و سلطه آمريکايي است. اين کتاب محصول کنفرانس «امپرياليسم امروز» که در سوم مي 2003 در رومونت برلينگتون برگزار شده مي­باشد که دربردارنده مطالب ژرف گرانه­اي در حوزه نگاه انتقادي به سلطه آمريکايي است. کتاب در سه بخش و شانزده فصل تنظيم شده است.

بخش اول کتاب تحت عنوان امپرياليسم تاريخي طولاني دارد شامل چهار فصل مي­شود: فصل اول کتاب تصويري از تاريخ امپرياليسم آمريکايي را ارائه داده و در فصل دوم کتاب مصاحبه ديويد بارساميان با نوام چامسکي که ناظر بر جاه طلبي آمپرياليستي آمريکايي است، منعکس شده است. فصل سوم به مقاله روکسانه دونبار اورتيز، تحت عنوان «چارچوب تاريخ: کابوس­ها و سرخ پوستان» اختصاص پيدا کرده است که در اين نوشتار ايشان تلاش کرده است با نگاهي تاريخي به آغاز و روند سلطه آمريکايي توجه کند و به سال 1776 بازمي­گردد و مسير رفتارهاي سفيدپوستان کابوي را با بوميان آمريکا دنبال مي­کند. فصل چهارم کتاب به مقاله­اي از امانوئل والرشتاين تلاش کرده است به تحليل فراگيري امپرياليسم آمريکايي در حوزه اقتصادي خصوصاً  بعد از جنگ جهاني دوم بپردازد.

بخش دوم کتاب به موضوع جغرافياي سياسي و اقتصاد سياسي امپرياليسم آمريکا اختصاص دارد که با فصل پنجم کتاب تحت عنوان «جغرافياي سياسي جديد» متعلق به مايکل کلر آغاز مي­شود. اين فصل براي عراق نقشي محوري در تغيير جغرافيايي سياسي جهان قائل شده است و مروري تحليلي است بر جنگ آمريکا و عراق و پيامدهاي آن بر جغرافياي سياسي. فصل ششم به مقاله­اي تحت عنوان «هژموني امروز آمريکا» متعلقق به پيتر گوان اختصاص پيدا کرده است.

بخش سوم کتاب تحت عنوان مقاومت است که با فصل نهم آغاز مي­شود آغازگران مقاله سير امنيت تحت عنوان «رويارويي با امپراتوري» است که به نقد ابعاد گسترده امپراتوري آمريکا بعد از جنگ سرد مي­پردازد. فصل دهم نيز در ادامه مباحث قبلي ناظر بر امپرياليسم و امپراتوري آمريکاست منتهي از منظر مقاومت در مقابل اين سلطه به بحث درباره «سنجه­هاي مقاومت» پرداخته است. ويليام فلپر در فصل يازدهم مقاله را با طرح سوال عنوان کرده است: «آيا کارگران مي­توانند ضد امپرياليست باشند؟» فصل دوازدهم کتاب به چشم اندازهايي از حرکت ضدامپرياليسم کنار آمدن با بورژوازي ما اختصاص پيدا کرده است. فصل سيزدهم تحت عنوان«يادداشت­هايي درباره جنبش ضدجنگ» با قلم باربارا ايپستين است که به جنبش ضدجنگ آمريکا با عراق اختصاص دارد که موج وسيع مردمي­اي را در سراسر جهان و به طور خاص در آمريکا و اروپا به وجود آورد. فصل چهاردهم به تبيين يک شگرد سلطه گرايانه مي­پردازد که از آن به «بر ساختن يک دشمن» يا دشمن سازي تعبير شده است. برناردين دورن در فصل 15 کتاب با مقاله­اي تحت عنوان امپرياليسم داخلي: «ترس و مقاومت» 11 سپتامبر را نقطه عطفي بر توسعه سلطه آمريکا مي­داند که مجوز هر نوع برخوردي با مسلمانان را فراهم مي­سازد. فصل شانزدهم پايان بخش اين کتاب است که به موضوع «عصر جديد امپرياليسم» اختصاص پيدا کرده است.

گفتني است، دهمين جلد از متون انتقادي غرب مدرن با عنوان کتاب آفت امريکايي (برملاسازي امپراتوري امريکا) نوشته جان بلامي فاستر، رابرات دابليو. مک چسني با مقدمه سيد سعيد رضا عاملي و ترجمه احسان شاقاسمي از سوي انتشارات اميرکبير منتشر شده است.

این کتاب در کتابخانه تخصصی مرکز تحقیقات علمی مجلس خبرگان رهبری موجود است.

 

 


سه شنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٢    /    شماره : ١٥٤    /    تعداد نمایش : ٦١٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی