چاپ        ارسال به دوست

هویت دینی و آموزه های چالش برانگیز معاصر

هویت دینی و آموزه های چالش برانگیز معاصر

کتاب «هویت دینی و آموزه های چالش برانگیز معاصر» اثر سید مهدی سجادی به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام منتشر شده است.
در مقدمه این کتاب آمده است: اگر چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ظرفیت ها، زمینه ها و فرصت های مناسبی برای بهبود در مؤلفه های توسعه هویت ملی به معنی عام کلمه و تقویت مبانی اعتقادی و اندیشه دینی جوانان جامعه به معنی خاص آن فراهم و تمامی امکانات کشور برای تحقق شعار توسعه معنوی و دینی جامعه بسیج شد، اما نبود برنامه ریزی های مشخص و ساز و کارهای مدیریتی و تصمیم گیری های مناسب برای استفاده بهینه از فرصت های بیان شده، باعث از دست رفتن فرصت ها و امکانات موجود شده است.
رسالت نظام تعلیم و تربیت (آموزش و پرورش و دانشگاه ها) در جمهوری اسلامی نیز که در جهت تقویت روندها و فرآیندهای بهبود و تقویت هویت پذیری دینی دانش آموزان، دانشجویان و جوانان است، رسالتی بی بدیل و بسیار اساسی است که غفلت از آن می تواند زیان های فراوانی را به ویژه در حوزه های اجتماعی ـ رفتاری به بار آورد.
راهکارهای بیان شده در این اثر نیز البته با چگونگی اجرای رسالت مهم نظام تعلیم و تربیت در حوزه پرورش و تقویت روندهای هویت پذیری دینی جوانان هماهنگ هستند.
بخش اول این کتاب با نام «آموزه های معاصر» داری هفت فصل است که عبارتند از: مدرنیسم، لیبرالیسم، نظریه کثرت گرایی فرهنگی، نظریه کثرت گرایی دینی، نظریه جامعه مدنی، جهانی شدن فرهنگی ـ اجتماعی و پسا ساختار گرایی.
بخش دوم به مفهوم شناسی هویت و هویت دینی می پردازد؛ هویت از نظر گاه های مختلف، عوامل مؤثر بر شکل گیری هویت، بحران هویت، هویت از دید جامعه شناختی، دین و هویت، هویت دینی، مطالبی است که در این بخش به صورت مفصل تبیین شده است.
آموزه های معاصر و چالش های آن برای هویت دینی عنوان بخش سوم این کتاب است که فصل های آن شامل: مدرنیسم و چالش های آن برای هویت دینی، لیبرالیسم و چالش های آن برای هویت دینی، کثرت گرایی فرهنگی و چالش های آن برای هویت دینی، کثرت گرایی دینی و چالش های آن برای هویت دینی، جامعه مدنی و چالش های هویتی آن، جهانی شدن فرهنگی و چالش های آن برای هویت دینی، پسا ساختار گرایی و چالش های هویتی آن، است.
بخش آخر به راهکارها و چشم اندازها می پردازد؛ راهکارهای عملی، راهبردهای تعمیق و گسترش هویت دینی، سیاست های اجرای برنامه توسعه هویت دینی، برنامه های گسترش و تعمیق هویت دینی، فصل های بخش چهارم این کتاب است.

این کتاب در 440 صفحه با قطع رقعی از سوی انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام منتشر شده است و در کتابخانه تخصصی مرکز تحقیقات علمی مجلس خبرگان رهبری موجود است.


١٤:٠١ - دوشنبه ١٨ آذر ١٣٩٢    /    شماره : ١٦٥    /    تعداد نمایش : ٦١٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی