چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی

نشست خبری سومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی، با حضور قائم مقام مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی، صبح امروز برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عابدی نژاد در این جلسه ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران و اصحاب رسانه، خاطرنشان کرد: کتاب سال حکومت اسلامی به عنوان یکی از برنامه های مستمر در مرکز تحقیقات علمی مجلس خبرگان رهبری طی سالیان اخیر مورد اهتمام بوده است و در دوره جدید، به عنوان یکی از برنامه های ثابت سالیانه این مرکز دیده شده است.

وی در تشریح اهداف برگزاری همایش کتاب سال حکومت اسلامی یادآور شد: تولید اندیشه ناظر به مسائل و موضوعات حکومت اسلامی اصلی ترین هدف از برگزاری این همایش به شمار می آید. حکومت اسلامی که با شهادت ها، رشادت ها و تلاش های پیگیر در کشور ما برپا شد، نیازهای علمی و اندیشه ای فراوانی در حوزه های مختلف دارد. البته بخش هایی از حوزه علمیه و دانشگاه ها به این نیازهای تئوریک اهتمام دارند، اما این میزان نسبت به نیازهای موجود کافی نیست. 

مدیرعلمی همایش کتاب سال حکومت اسلامی، برپایی این همایش را انگیزه ای در جهت رشد تولیدات مسائل مورد نیاز حکومت اسلامی دانست و افزود: شناسایی مولفین و محققان حوزه حکومت اسلامی است و ایجاد شبکه ای هم افزا از پژوهشگران، اندیشمندان و نظریه پردازان این حوزه از دیگر اهداف همایش است که می تواند تحقیقات را به سمت آثار علمی کاربردی تر سوق داده و زمینه ساز ایجاد تحولات عمیق و بایسته اجتماعی و سیاسی گردد. 

وی کشور را نیازمند تحولات اساسی برای رسیدن به نقطه مطلوب بر اساس منطق اسلامی دانست و گفت: ساختارهای سیاسی و مدنی در جمهوری اسلامی در معرض تهدید اندیشه های غیراسلامی و عمدتا وارداتی و ترجمه ای قرار دارند. نفوذ در منطق اداره نظام یکی از مسائلی است که در تعابیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، به عنوان القای اشتباهات محاسباتی بیان شده است. همت و اراده ما مصروف آن است که بر اساس آموزه های ناب اسلامی، اندیشه اداره نظام اسلامی تولید شود و پس از طی مراحلی مشخص، به نرم افزارهای اداره جامعه اسلامی مبدل شوند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عابدی نژاد، با اشاره به استقبال روزافزون اصحاب قلم و پژوهشگران از همایش کتاب سال حکومت اسلامی، اظهار داشت: در همایش امسال، حدود 600 اثر فاخر در سه حوزه کلان اندیشه سیاسی، فقه حکومتی و حقوق عمومی توسط دبیرخانه همایش دریافت شده است که انشالله در روز جمعه، از صاحبان آثار منتخب تقدیر خواهد شد. همچنین بخش ویژه همایش امسال نیز به آثار نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری اختصاص یافت که در این بخش نیز آثار ارزشمندی به دبیرخانه جشنواره ارسال گردیده است.

دبیر علمی همایش کتاب سال حکومت اسلامی، در بخش پایانی سخنان خود ابراز داشت: سومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی با قرائت پیام حضرت آیت الله جنتی، سخنرانی حضرت آیت الله بوشهری و حضرت آیت الله علم الهدی و با حضور اعضای محترم هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه همین هفته برگزار خواهد شد و رونمایی از برخی آثار علمی تولیدی مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی و نیز رونمایی از صدمین شماره فصلنامه علمی-پژوهشی حکومت اسلامی و ... از دیگر برنامه های این همایش خواهد بود.

گفتنی است در این نشست خبر، آقای همایی، دبیر اجرایی همایش نیز در سخنانی، با اشاره به رشد سه برابر آثار دریافتی سومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی نسبت به دوره های پیشین، ابراز داشت: در همایش امسال آثاری که طی سال های 98 و 99 در سه حوزه کتاب، پایان نامه و مقاله به رشته تحریر درآمده است فراخوان گردید که بخش مقاله امسال به همایش اضافه شده است. 

وی ادامه داد: 600 اثر در مجموع به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از سه مرحله ارزیابی، 11 اثر شامل 9 کتاب، یک مقاله و یک پایان نامه، به عنوان آثار برگزیده در روز برگزاری همایش مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

دبیر اجرایی سومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از مجموع آثار دریافتی، 295 اثر در حوزه اندیشه سیاسی، 125 اثر در حوزه فقه حکومتی و 54 اثر در حوزه حقوق عمومی بوده است. همچنین چهارمین همایش کتاب سال حکومت اسلامی سال آینده به آثار تولیدی در سال 1400 خواهد پرداخت و بخش بین الملل نیز به همایش افزوده خواهد شد.

 

 

 

 

 


٠٠:٣٨ - سه شنبه ١٧ اسفند ١٤٠٠    /    شماره : ٤٠٤    /    تعداد نمایش : ٦٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار > نشست خبری سومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی

 

 

 

 

نسخه چاپی ©2019 rcipt.ir
آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی