چاپ        ارسال به دوست

همایش اندیشه سیاسی شهید صدر برگزار شد

حجت الاسلام و المسلمین تلخابی قائم مقام مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی و دبیر علمی این همایش گفت:
💢امروز حوزویان نیازمند آشنایی بیشتر با اندیشه #شهید_صدر هستند.
حجت الاسلام والمسلمین مجید تلخابی شامگاه شنبه در همایش بررسی اندیشه های سیاسی شهید صدر اظهار داشت: امروز جهان تشنه ادبیات شخصیت های بزرگی همچون شهید صدر هستند چرا که وی با ادبیات و کلام خود مبانی اسلامی بسیاری را در علوم مختلف به ویژه مکتب اقتصاد پیاده کرد.

💢قائم مقام مرکز تحقیقات حکومت اسلامی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: متاسفانه امروز برخی از تألیفات شهید صدر مورد بی‌توجهی قرار گرفته در حالی که این کتاب‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین علت در شناخت آرای این شخصیت برجسته علمی و دینی کوتاهی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه نظام‌سازی اسلامی در نگاه شهید صدر برخواسته از فقه و نظریات است، افزود: برای تدوین نظام‌سازی باید از فقه و نظریات فهم دقیقی داشته باشیم؛ کتاب «اقتصادنا» دارای دو ساحت مختلف است که از اندیشه یک نویسنده جوان مطرح شده و در روش و موضوع بدون همتا بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین تلخابی اظهارداشت: کتاب مذکور به موضوع جدیدی در حوزه فقه پرداخته است و در میان اندیشه‌های متنوع ساحت بشریت دین مبین اسلام باید سخنی برای گفتن داشته باشد؛ تئوری حاکم و احکام باید برخواسته از شریعت باشد تا بتوانیم نظام حاکم را اسلامی معرفی کنیم و شهید صدر در این عرصه بسیار خوش درخشیده است.

آیت الله اراکی در همایش بررسی اندیشه های شهید صدر گفت:
کتب شهید صدر در حوزه مهجور مانده است/ نظریه منطقه الفراغ بد تفسیر شده است.
  دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: متاسفانه با گذشت قریب به ۴ دهه از انقلاب اسلامی و استقرار حکومت اسلامی هنوز کتب مکتب ساز و انسان ساز شهید سیدمحمدباقر صدر در حوزه مظلوم و مهجور مانده است.

 آیت الله محسن اراکی شامگاه یکشنبه در همایش بررسی «اندیشه های سیاسی شیدسیدمحمدباقر صدر» که در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد اظهارداشت: شهید محمدباقر صدر شخصیتی بی‌نظیر در جهان اسلام است که نقشی بنیانی و اساسی در بسیاری عرصه‌ها داشت.

موسس مرکز اسلامی لندن ادامه داد: صرف نظر از خاندان علمی و ریشه دارصدر، به چند بعد از شخصیت علمی او اشاره می‌کنم که در این موارد الگو و سرمشق به شمار می‌آید، علمای بزرگ ما خصوصا در مکتب اهل بیت (ع) خدمات بزرگی به دانش اسلامی در همه عرصه‌ها ارایه کردند، یکی از این اقوام خاندان صدر است، در عصر حاضر علمای شیعه این امتیاز را دارند که در بیشتر علوم اسلامی دستاوردهای بسیاری داشتند که بی‌نظیر‌ترین دستاورد‌ها محصول رنج علمای شیعه بوده است.


آیت الله اراکی، او را یکی از چهره‌های متفکر جهان اسلام در عصر حاضر توصیف کرد و گفت: در عرصه فلسفی در روزگاری که موج گرایش مادی گرایانه، همه جهان اسلام را فراگرفته بود کاری از یک دانشمند اسلامی در این عرصه صورت گرفت که یک موج شکنی بزرگ بود، اگر گفته‌ها و بیاناتی که متفکران عرب حتی غیر مسلمان در رابطه با کتاب «فلسفتا» ی شهید صدر داشتند نگاه کنید می‌بینید که چقدر اثرگذار بوده است، از نمونه‌های تاثیرگذاری نوشته‌های شهید محمدباقر صدر، روژه گاردی متفکر کمونیست و بود که بعد از اسلام آوردن بسیار مورد آزار و اذیت قرار گرفت، تا حدی که از انتشار مطلب و سخنرانی محروم شد.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه شهید صدر فقیهی متفکر است، اظهارداشت: اولین ابتکار سیاسی او این بود که ولایت فقیه را مبنای هرگونه فعالیت سیاسی اعلام کرد و حزب الدعوه را تاسیس کرد که مبتنی بر همین تفکر بود، انگیزه تاسیس حزب الدعوه این بود که در آن روزگار دو حزب با نفوذ در عراق تقریبا قشر متفکر و جوان عراق را فراگرفته بودند یکی حزب بعث و دیگری حزب کمونیست عراق بود.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: سپس شهید صدر که دوران حیاتش با دو مرجع بزرگ همزمان بود حضرت آیت الله العظمی حکیم و حضرت آیت الله العظمی خوئی بر آن شد که با کتاب نویسی نمی‌توان کاری را از پیش برد، پس تا یک سازمان اسلامی متشکل بر مبانی تفکر اسلامی برپا نمی‌شد، نمی‌توانستند جلوی آن دو حزب را بگیرند، بنابراین حزب الدعوه را تشکیل داد.

آیت الله اراکی خاطر نشان کرد: شهید صدر در عین حال که به عنوان مرجعی بزرگ در عراق نقش آفرینی می کرد ولی ذوب در ولایت فقیه بود بطوریکه شهادت او بسیار ویژه بود او نامه‌ای را توسط یکی از شاگردان خود به محضر امام خمینی (ره) فرستاده و گفته بود «من کاری را در پیش گرفته‌ام که بی‌شک به شهادتم منجر خواهدشد آیا اجازه این کار را می‌دهید؟» محمدباقر صدر در حالی این اجازه را از امام خمینی (ره) گرفته بود که خود یک مرجع تقلید بود و امام هم در جواب فرموده بود «بگویید مقاومت کند که خدا همراه ایشان است.»

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ابعاد سیاسی شخصیت شهید سید محمد باقر صدر، اظهار داشت: اولین ابتکار ایشان در بعد سیاسی این بود که ولایت فقیه را مبنای فعالیت های سیاسی خود قرار داده بود.

وی به نظریه مشهور منطقة الفراغ شهید صدر در کتاب اقتصادنا اشاره کردو گفت: متاسفانه این مفهوم به‌گونه‌ای تعبیر و تفسیر شده است که موجب بدفهمی، سوءتعبیر‌ها و‌ گاه سوءاستفاده در زمینه اختیارات ولی امر قرار گرفته است، در حالیکه این گونه نیست و این نظریه به اختیارات در دست ولی فقیه نیز اشاره دارد.

آیت الله اراکی افزود: در تقریر ایشان از این نظریه، اختیارات خاص ولی امر و دولت اسلامی نسبت به احکام غیر الزامی، مورد توجه قرار گرفته است، اما این مفهوم، مقتضی آن نیست که احکام الهی در عالم تشریع و ثبوت، ناقص تشریع شده باشند؛ بنابراین، اختیارات خاص ولی امر که در مفهوم منطقة الفراغ مورد توجه قرار گرفته‌اند، به منزله عبور از اندیشه اسلامی و فراگیری احکام الهی نسبت به همه امور، نمی‌تواند تلقی شود؛ چراکه اختیارات حاکم اسلامی در صدور احکام حکومتی، محدود به احکام غیر الزامی شرع نیست، بلکه ولی امر در چارچوب خاصی می‌تواند به صدور احکام حکومتی در این قلمرو نیز بپردازد.آیت الله کعبی نیز گفت: شهید صدر ازجمله علمایی بود که به جدایی دین از سیاست اعتقادی نداشت و دولت را در متن دین می‌دانست.
آیت الله عباس کعبی در ادامه با اشاره به خصوصیات شهید صدر اظهار داشت: شهید صدر نعمتی بود که خیلی زود آن را از دست دادیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به شرایط خاص شهید صدر، افزود: بهترین توصیف در وصف شهید صدر همان مطلبی است که رهبری در باره آن گفتن یعنی نابغه انقلابی است.

آیت الله کعبی بابیان ظرفیت بالای حوزه‌های علمیه گفت: شهید صدر به همه این نکته را فهماند که می‌شود با تفکرات اسلامی جریان سازی کرد و پی‌ریزی تشکیل حکومت اسلامی را در دوران کنونی انجام داد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تأثیرات عمیق شهید صدر در اندیشه سیاسی تاریخ معاصر اسلام، خاطرنشان کرد: شهید صدر اندیشه سیاسی را در تئوری و عمل طراحی و تدوین کرده است.

آیت الله کعبی بابیان برخی از اندیشه‌های سیاسی شهید صدر، گفت: انبیاء الهی برای تشکیل حکومت تلاش کردند و برخی موفق شدند و برخی موفق نشدند، تا اینکه کار به پیامبر خاتم(ص) و ائمه معصومین (ع) رسید و در زمان غیبت به‌ دست مجتهدان جامع‌الشرایط، و به‌ دست امام بزرگوار حکومت الهی تشکیل شد که این انقلاب ما ثمره همه این مجاهدت‌ها است.

وی بابیان اینکه شهید صدر ازجمله کسانی بود که دین را از سیاست جدا نمی‌دانست، گفت: از نظر شهید صدر دولت در متن دین است و نخستین دولت‌ها،دولت‌های دینی بوده‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بابیان آیه‌ای از قرآن کریم، تصریح کرد: از نگاه شهید صدر سه قشر می‌توانند در رأس حکومت الهی قرار گیرند، اول انبیاء الهی دوم ربانیون و قشر سوم علمای دینی که بسیاری از اختیارات انبیا الهی را دار هستند.

وی با اشاره به ساختار دینی از نظر شهید صدر، خاطرنشان کرد: حکومت دینی دارای اصالت است و ساختار آن در درجه نخست از آن خداوند است، و مشروعیت قوای سه گانه بستگی به تأیید الهی دارد.

آیت الله کعبی با بیان اینکه شهید صدر به حاکمیت انسان بر انسان به شکل دموکراسی لیبرال معتقد نبود، گفت: شهید صدر معتقد بود که انسان باید به درجه‌ای برسد که بتواند به‌عنوان خلیفه الهی احکام الهی را در جامعه پیاده سازد.

عضو مجلس خبرگان رهبری بابیان شالوده فکری شهید صدر،گفت: منبع فکری شهید صدر قرآن، سنت، و تطبیق با دیگر نظام‌های فکری سیاسی است.


٠٨:٥٠ - دوشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٣١٦    /    تعداد نمایش : ٣٩٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار > همایش اندیشه سیاسی شهید صدر برگزار شد

 

 

 

 

نسخه چاپی ©2019 rcipt.ir
آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی