چاپ        ارسال به دوست

خلاصه درس خارج فقه نظام سیاسی اسلام

یکشنبه 1391/12/20

گفته شد که سومين اصل از اصول نظام سياسي اسلام ، اصل عدل است.موارد متعددي از التزام پيامبر اسلام (ص)و اميرالمومنين (ع) به عدل اشاره شد.
هشتمين مورد از سيره عملي اميرالمومنين روايتي است که ابن عساکر در ج3 ، ص228 کتاب تاريخ دمشق نقل کرده دال بر اين که علي (ع) از اموال بيت المال ، چيزي براي خودش بر نمي داشت.
در صفحه 249 نيز روايت ديگري را نقل کرده است دال بر اين که در مواردي که يکي از دشمنان اميرالمومنين حق مالي داشته است ، حضرت علي (ع) حق مالي او را اداء کرده است و دشمني آن شخص مانع از آن نشده که حضرت ، حق وي را استيفاء کند.
همچنين در کتاب مستدرک وسائل الشيعه ، ج3 ص 239 روايتي نقل شده که ام کلثوم بنت علي (ع) ، قطعه اي از جواهر را از بيت المال عاريه گرفته بود و حضرت علي(ع) پس از آگاهي آن مال را به بيت المال برگرداند و ام کلثوم را نيز توبيخ نمود.
البته بايد توجه داشت که تصدي مقام از دو حالت خارج نيست، يا عادلانه است يا ظالمانه . ولي زماني که فردي به عدالت مقام و منصبي را برعهده گرفت ، عمل کردن به عدل داراي مراتب خواهد بود.بخشي از عدل ، لازم الاجرا است و از آن به عدل واجب تعبير مي شود ولي عدالت مراتب بالاتري نيز دارد که عمل به آن الزامي نيست ، مانند اينکه فرد از بيت المال هيچ سهمي نگيرد حتي حقوق مالي خود را .
اميرالمومنين در بالاترين مرتبه عدل قرار داشتند.

فايل صوتي كامل روز یکشنبه (1391/12/20) را میتوانید از اینجا دانلود نمایید.


يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩١    /    شماره : ١٢٣    /    تعداد نمایش : ٣٨٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار > یکشنبه 1391/12/20

 

 

 

 

نسخه چاپی ©2019 rcipt.ir
آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی