چاپ        ارسال به دوست

اولین جلسه نشست دوره ای اساتید منتخب ولایت فقیه+تصاویر

به همّت مدیریت آموزش مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی دبیرخانه خبرگان رهبری، اولین جلسه از برنامه نشست دوره ای اساتید منتخب ولایت فقیه، با حضور قائم مقام محترم مرکز؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر عابدی نژاد، روز 4 شنبه در محل ساختمان دبیرخانه خبرگان برگزار شد.

حجت الاسلام درستکار مدیر آموزش مرکز تحقیقات در خصوص این جلسه گفت:

این اساتید منتخبین دوره های آموزشی و برگزیده هایی از جمع قبول شدگانی هستند که دوره های آموزش عمومی ولایت فقیه، کارگاهی و مقطع پاسخگویی به شبهات و سطح عالی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. ضرورت تعامل علمی این اساتید با مرکز تحقیقات و تقویت بُنیه علمی ایشان ما را بر آن داشت که طبق برنامه مصوب مرکز، یک دوره سیر مطالعاتی برای این بزرگواران در نظر گرفته شود تا هم پیوند و پیوست اعزه بزرگوار با مجموعه علمی و آموزشی مرکز لحاظ شود و هم ضمن مباحثات علمی با مؤلفین و گفتگوی چهره به چهره با نویسندگان کُتب مورد نظر در طرح سیر مطالعاتی، بر غنای علمی و ارتقای سطح دانشی این اساتید افزوده شود.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام علی درستکار مدیر آموزش مرکز تحقیقات، گزارشی از دوره های آموزشی برگزار شده تاکنون و همینطور سرفصل های آموزشی برنامه مصوب مرکز در بخش مدیریت آموزش، بالاخص پیرامون طرح سیر مطالعاتی ویژه منتخبین دوره های آموزشی نکاتی را بیان داشت.

 و سپس حجت الاسلام و المسلمین عابدی نژاد، ضمن تشکر از اهتمام و جدیت اساتید محترم  گفت: ما بایستی سه اصطلاح را در مباحث اندیشه سیاسی، به درستی از یکدیگر تفکیک و آن را فهم کنیم:  

1. ولایت فقیه به عنوان حاکم؛ یعنی، آمر و ناهی، قانونگذار، که در اینجا ولایت فقیه به عنوان یک شخص مورد بحث است.

2. ولایت فقیه بمثابه حکومت؛ یعنی، سیستم حکومتی و آن بخش از شئون ولایت فقیه که به نهادهای حکومتی واگذار شده مثل نظام قضایی، نظام تقنین و قانونگذاری و دولت به عنوان قوه اجرایی.

3. ولایت فقیه به عنوان نظام اجتماعی؛ یعنی، نظام اجتماعی ولایت فقیه، یعنی تسرّی ولایت فقیه در نهادهای اجتماعی، و اینکه چهره اجتماع بشود چهره ولایت الهیه که در این معنا حکومت خود یکی از کُنشگران تنفیذ ولایت فقیه می شود.

به هر حال مسأله ولایت فقیه، ورودی ما به مباحث و موضوعات جامعه است و بسیار اهمیت دارد.

 

گزارش تصویری


٠٢:٢٧ - دوشنبه ٧ شهريور ١٤٠١    /    شماره : ٤١٦    /    تعداد نمایش : ٢٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار > اولین جلسه نشست دوره ای اساتید منتخب ولایت فقیه+تصاویر

 

 

 

 

نسخه چاپی ©2019 rcipt.ir
آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی