گزارش همایش دوم

دومین همایش کتاب سال به یمن چهل و سومین بهار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 29 بهمن 1399 در سالن همایش‌های دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری برگزار گردید. در این همایش نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری، شخصیت‌های کشوری و حوزوی، پژوهشگران و اساتید حوزه حضور داشتند

اهم برنامه‌های این همایش عبارت بودند از:

الف. قرائت پیام مکتوب ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری

پیام مکتوب ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری حضرت آیت‌الله جنتی توسط قائم مقام مرکز تحقیقات علمی حجت‌الاسلام دکتر عابدی‌نژاد قرائت گردید. ایشان در این پیام بر شناخت صحیح الزامات و بایسته‌های شکر واقعی زندگی در حکومت اسلامی اشاره کرده‌اند و بر تلاش در زمینه تحقیق این نعمت تاکید داشته‌اند. همچنین ایشان، از درخواست تلاش بیشتر از جامعه حوزوی و نخبگان حوزه‌های علمیه در جهت انجام وظایف در حوزه‌های پژوهش و تحقیق در دو حوزه‌ وظایف نظری و فکری و وظایف در حوزه‌های علمی و اجرایی داشتند.

ب. سخنرانی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان و رئیس مرکز تحقیقات (حضرت آیت‌‌الله بوشهری)

حضرت آیت‌‌‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در دومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی فرمودند: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پژوهشگران توجه بیشتری به نظرات و نظریات علمی عمیق درباره با حکومت اسلامی و تحقق تمدن نوین اسلامی داشتند اما به دلیل درگیری‌های ایجاد شده از ابتدای انقلاب به خاطر جنگ تحمیلی و سایر امور هنوز این مسائل به صورت مطلوبی به سرانجام نرسیده‌ است. وی یادآور شد: مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی وابسته به دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در همین راستا برای بررسی مسائلی چون فقه سیاسی، اندیشه سیاسی، حقوق عمومی و غیره تشکیل شده‌است و مجله حکومت اسلامی نیز به همین منظور برای تبیین حکومت اسلامی به صورت مستمر منتشر می‌شود. ایشان اظهار داشتند: تحقیق و پژوهش دراندیشه سیاسی اسلام و حکومت اسلامی، انجام پژوهش‌های تطبیقی در زمینه حکومت اسلامی، مشاوره دینی درباره حکومت اسلامی، جذب و پرورش محققان در زمینه اندیشه سیاسی، برگزاری دوره‌های آموزشی و تبیین اندیشه سیاسی اسلام در داخل و خارج از کشور از اهداف مهم این مرکز است. وی ابراز کرد: در تلاش هستیم تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی حوزه مانند جامعه المصطفی اندیشه سیاسی حکومت اسلامی را در کشورهای دیگر نیز تبیین کنیم. رییس مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی ادامه داد: طی سالهای گذشته در رابطه با معرفی و ضرورت ولایت فقیه در جامعه ایرانی یک جلد کتاب مخصوص تدریس در سطح دانشگاه و کتاب دیگری نیز برای تدریس در سطح یک حوزه علمیه تدوین و منتشر شده‌است. وی خاطرنشان کرد: آیات فقید محمد قمی و محمدتقی مصباح یزدی دو مورد از اساتیدی بودند که در رابطه با مساله حکومت اسلامی و اصل ولایت فقیه کتاب‌ها و آثار ماندگاری از خود برجای گذاشتند. به گفته امام جمعه موقت قم، تبیین فقه مالی دولت اسلامی، مناسبت روحانیت و حکومت اسلامی، آسیب شناسی حکومت اسلامی، مبانی فقهی حقوقی مجلس خبرگان رهبری، عزت ملی و روابط حارجی، سبک زندگی، کارآمدی حکومت اسلامی و برخی امور دیگر از مسائلی است که به صورت جدی در مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی دنبال می‌شود.

ج. گزارش قائم مقام مرکز تحقیقات علمی و دبیر علمی همایش (حجت‌الاسلام دکتر امین‌رضا عابدی‌نژاد)

در بخش دیگری از همایش، قائم مقام مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی گزارشی از مرکز تحقیقات و همایش را ارائه کردند و گفتند که: آموزش، پژوهش و ترویج سه پایه اصلی مرکز تحقیقات حکومت اسلامی است و در بخش آموزش شبکه استانی ولایت فقیه راه اندازی شده است. ایشان تاکید کرد: برگزاری ۲۰ نشست علمی در قالب وبینارهای تخصصی در مسائل روز جامعه سیاسی از فعالیت های دیگر مرکز تحقیقات حکومت اسلامی طی ماه های اخیر بوده است. قائم مقام مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی تصریح کرد: تبیین نظام مسائل درباره نیازهای اساسی نظام اسلامی هم از مباحث مهمی بوده که در حوزه پژوهش و تحقیق مورد توجه بوده است و موضوعات براساس اولویت‌بندی در دست اقدام است. وی اظهار داشت: تولیدات متناسب با فضای مجازی، درس گفتارهای کوتاه و فراخوان تولیدات چندرسانه‌ای هم به صورت جدی در حوزه ترویجی و رسانه‌ای مرکز تحقیقات حکومت اسلامی در حال انجام است. ایشان تصریح کرد: با همکاری امور بین‌الملل حوزه علمیه قم در صدد هستیم تا مبحث ولایت فقیه را به حکومت اسلامی گفت: برای دومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی ۲۳۰ اثر در قالب کتاب و پایان نامه از ۷۰ نهاد علمی به دبیرخانه ارسال شده بود که در نهایت ۳ پایان نامه و ۵ کتاب به عنوان شایسته انتخاب شد. وی با اشاره به لزوم برگزاری این همایش،‌ بیان کرد: مسائل مربوط به حکومت اسلامی طیف متنوعی از ضرورت‌هایی است که با آن مواجه هستیم و بالندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی تا حد زیادی وابسته به پژوهش‌های فاخر و تحقیقات موثر در این رابطه است. وی افزود: در همین راستا مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی وابسته به دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در نظر دارد با برگزاری سالانه این همایش،‌ آثار و نویسندگان برتر در حوزه مسائل مرتبط با حکومت اسلامی را شناسایی و با شناخت این ظرفیت‌های علمی تا حد امکان از ایشان حمایت کند.

د. تجلیل از شخصیت علمی و آثار حضرت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رضوان الله تعالی علیه

در بخش دیگری از این همایش از شخصیت علمی و آثار حضرت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رضوان الله تعالی علیه با حضور فرزند ایشان تجلیل شد.

ه. تجلیل از شخصیت علمی و آثار حضرت آیت‌الله محمد مومن قمی رضوان الله تعالی علیه

در بخش دیگری از این همایش از شخصیت علمی و آثار حضرت آیت‌الله محمد مومن قمی رضوان الله تعالی علیه تجلیل شد.

و. تجلیل از شخصیت علمی آیت‌الله محسن اراکی به همراه سخنرانی و رونمایی از کتب جدید ایشان

بخش دیگری از این همایش تجلیل از شخصیت علمی آیت‌الله محسن اراکی به همراه سخنرانی و رونمایی از کتب جدید ایشان بود. رییس موسسه فقه نظام در این همایش عنوان کرد: استنباط دلایل عقلی و نقلی ولایت فقیه و حکومت اسلامی از منابع روایی و قرآنی باید در دوره جمهوری اسلامی به صورت کامل و تام انجام بگیرد. آیت‌الله محسن اراکی بیان داشت: بزرگان زیادی تاکنون درباره حکومت اسلامی در حوزه علمیه سخنرانی کرده اند اما نظریه‌پردازی حکومت اسلامی دایره بسیار وسیعی دارد که هنوز گامهای زیادی در آن برداشته نشده است. به گفته وی، برای نظریه‌پردازی در زمینه حکومت اسلامی باید مباحث مهمی چون نظام سیاسی، جهان بینی سیاسی، فلسفه سیاسی، اصل حکومت اسلامی، امت اسلامی، سرزمین، قانون و شریعت اسلامی و اموری از این دست به صورت مشخصی تعریف و تبیین شود. رییس موسسه فقه نظام افزود: مبحث حکومت اسلامی در بین سایر ابواب فقهی اسلام دارای گستردگی و پیچیدگی‌های بسیار زیادی است. آثار رونمایی‌شده ایشان چهار عنوان کتاب فقه نظام سیاسی اسلام، فقه النظام السیاسی الاسلامی، فقه عمران شهری و نظریه حکومت در اسلام بودند.

ز. تجلیل از شخصیت علمی آیت‌الله عباس کعبی به همراه سخنرانی و رونمایی از کتاب جدید ایشان

عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری نیز در این همایش اظهار داشت: مجلس خبرگان رهبری این آمادگی را دارد که تا محتوا و مسائل جدید جامعه که مورد سوال است را برای تبیین در دروس خارج فقه در اختیار علما و اساتید حوزوی قرار دهد. آیت‌الله عباس کعبی با اشاره به ضرورت ورود به فقه معاصر و نیازهای روز جامعه گفت: در دروس خارج فقه بیان کرده‌ایم از نظر حوزه علمیه قم ساخت و انباشت بمب اتم جایز نیست همچنین مسائلی مربوبط به عدالت اجتماعی و غیره هم جای خود را در دروس خارج فقه باز کرده است. وی با بیان اینکه با ورود به مباحث جدید بسیاری از معضلات و دغدغه‌های مردم از بین می‌رود، ابراز کرد: گزارش فساد در قالب مباحث مربوط به فقه نظام با ادله به مساله امر به معروف و نهی از منکر و صیانت از بیت‌المال، حقوق عامه، نفع مسلمین و دفع منکر در برخی امور واجب کفایی و در برخی امور واجب عینی است و با اتکا به این قواعد می‌توان قانون متناسب برای اجرا را تصویب کرد. در این مراسم از کتاب جدید ایشان درس‌گفتارهای مبانی فقهی-حقوقی گزارشگری فساد رونمایی شد.

ح. تقدیر از صاحبان آثار برگزیده و شایسته تقدیر

ت. رونمایی از آثار جدید مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی

در این همایش از دو عنوان کتاب از منشورات جدید مرکز تحقیقات علمی رونمایی شد.

آثار برگزیده و شایسته تقدیر

 • آثارشایسته تقدیر  مبانی اندیشه سیاسی در اسلام | محمدحسین اسکندری

  درسنامه ولایت فقیه | سعید باغستانی، مهدی ابوطالبی

  بررسی فقهی - حقوقی حاکمیت، حجاب و عفاف | فاطمه فلاح تفتی

  قاعده حفظ نظام | محسن ملک افضلی

  مبادی و اصول فقه حکومتی | ذبیح الله نعیمیان

 • آثار برگزیده  سازوکار فقهی و حقوقی نظارت رهبر بر قوای سه گانه در نظام جمهوری اسلامی | حسین زروندی

  الگوی مطلوب نظام حقوقی حاکم بر سیاستهای کلی نظام در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران | مرتضی حاجی علی خمسه

  ظرفیت سنجی اصل 4 در تقنین شریعت و نسبت آن با اصول 71 و 72 قانون اساسی | رضا محمدی کرجی